۱۱
اسفند

پارگی رحم

درهنگام زایمان یا زمان خروج جفت، ممکن است یک پارگی در دیوارۀ رحم و اغلب در محل برش سزارین قبلی به وجود بیاید که به این عارضه، پارگی رحم می‌گویند. پارگی کامل شامل همۀ لایه‌های دیوارۀ رحم می‌شود و عواقب آن می‌تواند برای مادر و جنین وخیم باشد. خوشبختانه این پارگی‌ها بسیار کم اتفاق می‌افتد و در زنانی که عمل سزارین قبلی، جراحی رحم یا پارگی رحم نداشته‌اند، بسیار نادر است. اکثر پارگی‌های رحم در طول زایمان اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند پیش از شروع زایمان نیز رخ دهد.
علائم پارگی رحم
پارگی رحم معمولاً در مراحل اولیۀ زایمان اتفاق می‌افتد، اما ممکن است شما و پزشک فوراً متوجه علائم آن نشوید. اولین علامت وجود یک پارگی معمولاً اختلال در ضربان قلب جنین است. به همین دلیل، زنانی که بعد از سزارین قبلی، زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند، هنگام زایمان نیازمند مراقبت مداوم جنین و کنترل ضربان قلب او هستند. پارگی رحم در مادر نیز می‌تواند علائمی مانند درد شکم، خونریزی شدید واژن همراه با علائم شوک مانند افت شدید فشار خون، تند شدن ضربان قلب مادر، حالت غش و از حال رفتن و حتی درد قفسۀ سینه را ایجاد کند که به علت تحریک دیافراگم است و در نتیجۀ آن خونریزی داخلی اتفاق می‌افتد که البته پزشک یا سایر کادر درمانی باید به آن حساس باشد. همچنین ممکن است در صورت پارگی رحم هنگام زایمان، انقباضات زایمان کند یا متوقف شود.
گزارش کیسهای جراحی زنان بیمارستان یاس سپید
*خانمی ۴۰ ساله سزارین تکراری چهارم به صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه و رحم پاره شده بود و جنین داخل شکم بود که به صورت اورژانسی جراحی توسط متخصص زنان و زایمان خانم دکتر حسینی انجام و رحم بیمار حفظ و ترمیم شد و بیمار با حال عمومی خوب ترخیص گردید.
* خانمی ۴۲ ساله با حاملگی سوم بدلیل انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین از قزوین به این مرکز مراجعه کرده بود که در هنگام مراجعه جنین مرده و رحم بیمار پاره شده بود. که بلافاصله عمل جراحی توسط خانم دکتر حسینی متخصص زنان و زایمان انجام و رحم ترمیم شد و بیمار با سلامت کامل ترخیص گردید