۱۶
آذر

مزایای زایمان طبیعی

مادروپدرگرامی:

اولین انتظار هر خانواده ای اینست که فرزندشان در سلامت کامل به دنیا بیاید. پژوهش های گسترده گویای این  مطلب است که زایمان طبیعی تا حد زیادی این خواسته والدین را تامین می کند و نه تنها برای نوزاد بلکه برای مادر هم به عنوان یکی از سالم ترین گزینه های زایمان محسوب میشود . به علاوه آمار و ارقام حاکی از آن هستند که میزان مرگ و میر مادر و نوزاد در زایمان طبیعی به  مراتب پایین  تر از سایر شیوه های زایمان است.زایمان به سه مرحله کلی تقسیم می شود.

مرحله اول : که دردهای زایمانی شروع شده و پیشرفت می کند تا رحم آماده خروج نوزاد  شود.

مرحله دوم :  که در آن خروج نوزاد و تولد  اتفاق می افتد.

مرحله سوم : که جفت خارج می شود.

زایمان یک امر فیزیولوژیک و کاملا  طبیعی است که بر اساس پاره ای فعالیتها و تغییرات منظم طبیعی که خود به خود انجام می شود، شروع می گردد. با مراقبت های دوران بارداری می توان بسیاری از موارد خطرناک برای مادر و جنین را تشخیص داد و به موقع برای حفظ سلامت مادر و جنین اقدام  نمود. تنها درصد محدودی از زایمان ها منجر به زایمان غیر طبیعی می شوند و اکثر خانم ها می توانند یک زایمان طبیعی داشته باشند.

فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد

                    فواید پزشکی :

پیشگیری از خطر مرگ : نسبت مرگ ومیر زنان در سزارین بیشتر از  زایمان طبیعی است .

پیشگیری از خطر عفونت :شایع ترین انواع عفونت پس از جراحی سزارین، عفونت رحم، عفونت محل زخم جراحی و عفونت مثانه است.

پیشگیری از دست دادن خون: خونی که در زایمان طبیعی از دست می رود  ۵۰۰-۷۰۰ میلی لیتر است و در مقابل در سزارین حدود ۱۰۰۰ میلی لیتر است.

پیشگیری از آسیب دیدن دستگاه ادراری: در زایمان طبیعی احتمال آسیب دیدن به مثانه بسیار کم است.

پیشگیری از آسیب دیدن روده

پیشگیری از لخته شدن خون در پاها

پیشگیری از هیسترکتومی (برداشتن رحم)

فواید روانی زایمان طبیعی :

احساس خوشایند از توانایی در زایمان طبیعی احساس مشارکت در زایمان و درک نحوه تولد نوزاد احساس تسلط و حاکم بودن بر اتفاقات حین زایمان احساس برقراری ارتباط فوری و پیوند احساسی با نوزاد پس از وضع حمل.احساس رضایت از پذیرفتن مسئولیتهای مادرانه و مراقبت از نوزاد

 

فواید مادری :

مراقبت و پرستاری آسان، ارتباط عاطفی قوی تر

احساس قدرت بیشتر ،هزینه کمتر

خونریزی کمتر ،احتمال عفونت و آمبولی کمتر

درد کمتر ،بهبودی سریع تر ،نوزاد هوشیارتر

کاهش احتمال استفاده از دارو

تناسب اندام سریعتر وبرگشت زودتر به حالت اول

مدت اقامت در بیمارستان کمتر

            فواید زایمان طبیعی برای نوزاد :

کاهش مشکلات تنفسی: هنگامی که کودک از دهانه واژن با فشار عبور می کند مایع آمینوتیک از ریه نوزاد خارج می شود. مثلا میزان آسم در کودکان سزارینی ۵۰ درصد بیش تر است.

دریافت باکتری های محافظت شده: هنگامی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می کند، باکتریهای محافظت کننده وارد روده نوزاد میشوند و سیستم ایمنی را تقویت می کنند.

عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی عروقی  جنین را تحریک می کند و باعث گردش خون  بهتر و آماده سازی او برای تولد می گردد .نوزاد هوشیارتر به دنیا می اید

نوزاد علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر دارد و مادران در دادن آغوز به عنوان اولین واکسن موفق تر هستند. نوزاد کمتر دچار بیماری دیابت، افسردگی و سایر بیماری ها می شود.نوزاد بر استرس غلبه بیش تری دارد. 

 

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

مشکلات

مقاربت دردناک کمتر دیده می شود. مقاربت دردناک بیشتر دیده می شود ( روش زایمان در رضایتمندی جنسی تاثیر ندارد) اختلال در عملکرد جنسی
هزینه کمتری برای فرد و خانواده دارد. عوارض ناشی از آن هزینه بیشتری هم برای فرد و هم جامعه دارد. هزینه

 

 

در زایمان طبیعی به علت هوشیاری مادر رابطه عاطفی و شیردهی نوزاد زودتر آغاز می شود و مادر می تواند زودتر نوزاد خود را در آغوش بگیرد. بیهوشی مادر باعث می شود مادر نتواند ارتباط عاطفی را با نوزتد در بدو تولد برقرار نماید و همچنین باعث اختلال در شیردهی می شود. برقراری ارتباط عاطفی با نوزاد و اختلال در شیردهی
زایمان طبیعی عوارض کمتری به دنبال دارد. احتمال بروز عوارض نوزاد در نوزادان سزارینی بیشتر می باشد.  

سلامت جنین

انجام زایمان به روش طبیعی نقش مهمی در تنظیم سیستم دفاعی مادر و نوزاد دارد . در نوزادانی که با زایمان سزارین زودتر از موعد متولد می شوند ایمنی کمتری دارند.  

 

ایمنی نوزاد

احتمال چسبندگی رحم وجود ندارد. احتمال چسبندگی رحم وضمائم آن بیشتر است. چسبندگی رحم و ضمائم آن