۱۶
آذر

تشخیص ودرمانهای به موقع Sepsis و DVT

   

ترومبوز سیاهرگهای وریدهای عمقی (DVT)چیست ؟

ایجاد لخته یا التهاب در سیاهرگهای عمقی پا را ترومبوز سیاهرگهای عمقی پا گویند.

علائم:

ورم پا، به صورتیکه با نگاه و اندازه گیری، نامتقارن بودن هر دو پا مشخص شود، اختلال در حرکت اندام مبتلا، حساسیت در لمس و درد و تب خفیف، قرمزی و کبودی ساق پا، برجستگی رگهای سطحی پا، در صورت حرکت لخته به سمت سرخرگهای ریه و انسداد آنها علائمی مثل تنگی نفس، درد قفسه سینه و خلط خونی نیز بروز می کند.

عوامل موثر در ایجاد لخته:

سه عامل مهم وجود دارد که بنظر می رسد برای ایجاد لخته در سیاهرگهای عمقی پا حداقل ۲ عامل باید وجود داشته باشد:

  • رکود وریدی: در زمان کاهش جریان خون دیده می شود مثل بی حرکتی طولانی مدت اندام ها ( پروازهای هوایی طولانی مدت).
  • صدمه به دیواره رگ: صدمه باعث ایجاد محلی برای تشکیل لخته می شود مثل: ضربه مستقیم به رگ در شکستگی های استخوانی (شکستگی لگن و ران) و واریس.
  • افزایش انعقادپذیری خون: باعث تشکیل لخته می گردد و این مورد در افرادی که بطور ناگهانی داروهای ضد انعقاد خود را قطع می کنند و در مصرف داروهای ضد بارداری دیده می شود، چاقی، حاملگی، بیماریهای قلبی، سیگار.

گزارش درمانهای موفق در بخش ICU

در دی ماه سال ۹۷ خانمی ۳۵ ساله با مشکل درد شکم و انسداد روده تحت عمل جراحی در بیمارستان دیگر قرار گرفته بود در بخش داخلی جراحی بدلیل Sepsis( عفونت منتشر خون) و نارسایی کلیه با کراتینین ۵/۵ به بخش ICU( مراقبتهای ویژه) منتقل گردید و بلافاصله تحت درمان با دیالیزهای حاد قرار گرفت و عفونت بیمار با آنتی بیوتیکهای مناسب درمان و در طول زمان بستری بیمار دچار DVT( ترومبوز ورید عمقی ) اندامهای تحتانی گردید و با تشخیص و درمانهای لازم پس از گذشت ۱۷ روز بیمار با کراتینین ۱ و حال عمومی خوب ترخیص گردید.