۲۲
آذر

برداشتن بیضه یا اورکیدکتومی

تقریبا تمام انواع تومورهای بیضه بدخیم اند. سرطان بیضه شایع ترین بیماری بدخیمی مردان بین ۳۵ – ۱۵ سال بوده، در عین حال یکی از درمان پذیرترین تومورهای شناخته شده نیز به حساب می آید و احتمال ابتلای هر مرد در دوران زندگی به این تومور حدودا دو دهم درصد است .

درباره ی تومورهای بیضه چه می دانیم ؟

سرطان بیضه در سه دوره ی سنی ۲۰ تا ۴۰ سالگی، بالای ۶۰ سالگی و از بدو تولد تا ۱۰ سالگی دیده شده است. از نقطه نظر نژادی ، در سیاهان کمتر از سفیدپوستان وجود دارد. این تومور در طبقات متوسط اجتماع بیشتر بروز پیدا می کند.

علت بروز تومورهای بیضه در مردان چیست ؟

عده ای از محققین زمینه های ژنی خاصی را در بروز تومورهای بیضه مؤثر می دانند. اصولا این سرطان در ۲ تا ۳ درصد موارد دوطرفه بوده، دارای زمینه های ژنی است. از نقطه نظر علت شناسی “بیضه های نهفته” از شناخته شده ترین عوامل آنند. اصولا ۷ تا ۱۰ درصد بیماران مبتلا ، دارای سابقه ابتلا به بیضه های نهفته هستند. به طورکلی بیضه های نزول نیافته، ۴۸ برابر بیشتر سرطانی می شوند. از عوامل دیگر می بایست به ضربه ، بعضی هورمونها ، و بالاخره آتروفی (تحلیل) ناشی از اوریون یا انواع غیراختصاصی آن اشاره کرد . چندی پیش در مطلب بیماری های بیضه مردان ، به طور مختصر به مواردی اشاره داشته ایم .

عوامل بالینی

اولین علامت تومورهای بیضه در آقایان ، وجود توده ای در بیضه می باشد. به عبارت دیگر بزرگ شدن و سفتی یک بیضه معمولا اولین علامت تومورهای بیضه است. یک ناحیه سخت که واقعا در خود بیضه قرار داشته باشد باید به عنوان تومور بدخیم تلقی شود مگر آنکه خلافش ثابت گردد. باید توجه داشت که متأسفانه سرطان بیضه در بسیاری از موارد، صرف نظر از ایجاد توده ای
قابل لمس ، علامت دیگری نداشته، به این دلیل و به خصوص بر اثر ترس ، کوتاهی و بالاخره انکار بیمار از نظر می افتد.خوشبختانه با آموزش معاینه توسط خود Self examination به جوانان ، تا حدود زیادی تشخیص زودرس امکان پذیر خواهد بود. در حال حاضر سونوگرافی را در تشخیص سرطان بیضه روش بی خطر و قابل اعتمادی می دانند که می بایست در صورت وجود هرگونه ظنی به فوریت انجام شود.

سرطان بیضه معمولا تورم بدون دردی را در عضو مربوط ایجاد می کند. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بیماران از وجود درد مبهمی شاکی می باشند، و تنها ۱۰٪ آنها دچار دردهای شدید می شوند. در ده درصد موارد بیماری به دلیل علایم ناشی از دست اندازی تومور تشخیص داده می شود. بزرگی پستانها در پنج درصد موارد بر اثر به هم خوردن نسبت استروژن به تستوسترون ظاهر میشود. از آنجایی که درحال حاضر در ۳۲٪ از بیماران در هنگام تشخیص، متاستاز وجود دارد ، ۱۴٪ از بیماران شکایت هایی دارند که ثانویه به تومور متاستاتیک ( انتشار یافته ) می باشد.

شایع ترین شکایات تومورهای بیضه

درد پشت، درد مبهم شکمی، تهوع ، بی اشتهایی ، استفراغ ، سرفه و تنگی نفس، کاهش وزن ، هموپتیزی ، توده بزرگ (درناحیه فوق ترقوه، کشاله ران، پهلو …) تا ۸٪ از بیماران اصلا علامتی ندارند، که در این مورد تومور ممکن است به طور اتفاقی پس از تروما (ضربه) یا در حین رابطه جنسی کشف گردد.

درجه بندی تومورهای بیضه

سرطان بیضه را به طور خلاصه و اجمالی به طریق زیر درجه بندی می کنند:

  • ۱ Stage (درجه یک) : تومور به بیضه محدود است.
  • Stage II (درجه دو) : انتشار به گره های لنفاوی خلف صفاق وجود دارد.
  • Stage III (درجه سه) : انتشار ورای خلف صفاق وجود دارد.

انواع تومورهای بیضه

انواع تومورهای بیضه عبارتند از : سمینوم و تومورهای غیرسمینومی.

سمینوم Seminoma: از شایع ترین تومورهای بیضه بالغین است و قریب ۶۰ تا ۶۵ درصد تومورهای با منشأ سلولهای زایا را شامل می شود. این نوع تومور رشد کند دارد و دیر متاستاز میدهد؛ بنابراین می توان قبل از رشد کافی و متاستاز آن را برداشت. نوع متاستاتیک آن به درمان با اشعه جواب می دهد. امکان ۵ سال زنده ماندن در این بیماران در حدود نود درصد می باشد.

تومورهای غیرسمینومی : درجه وخامت این تومورهای بیضه بسیار بیشتر از سمینوم می باشد.

درمان و اقدامات کلی

  • تومور بیضه را باید با اورکیدکتومی (برداشتن بیضه ) برداشت.
  •  هرگز نباید بیوبسی در مورد تومور بیضه انجام داد.
  •  برداشتن بیضه همراه با پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای متاستازهای تومور انجام می شود.
  •  سمینوم نسبت به پرتودرمانی بسیار حساس است .