۲۲
آذر

آندوسکوپی سینوس

یکی از روشهایی است که امروزه برای درمان مشکلات سینوسی از آن استفاده می شود. مشکلات مخاطی مربوط به بینی و برخی دیگر از بیماری های مربوط به بینی که در ام آر آی و سی تی اسکن  به راحتی تشخیص داده نمی‏ شوند، به سادگی با آندوسکوپ قابل شناسایی می‏باشند. امروزه جراحی سینوزیت با بهره‌گیری از پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، از جمله آندوسکوپی بینی، عملی است که به راحتی بر روی بینی انجام می‌شود بدون این که برشی روی صورت یا دهان ایجاد شود. جراح با استفاده از آندوسکوپ می‌تواند از طریق دوربین فیلمبرداری خاص متصل به آندوسکوپ داخل بینی و سینوس‌ها را ببیند.

عمل آندوسکوپی سینوس در حال حاضر با حداقل نیاز به پانسمان بینی، درد خفیف و دوران بهبود کوتاه پس از عمل انجام می‌شود. تفاوت جراحی آندوسکوپی سینوس با سایر روش ‏های جراحی طی جراحی آندوسکوپی بینی وسینوس ، با کمک آندوسکوپ فقط ناحیه‏ای از بینی و سینوس که درگیر بیماری هستند مورد عمل جراحی قرار گرفته و فقط دهانه سینوس گشادتر می شود، بدین ترتیب از صدمه به بافت‏های سالم جلوگیری شده و به جای ایجاد برش بر روی پوست، آندوسکوپ وارد بینی بیمار شده و پزشک متخصص قادر است به تمام سینوس ها ازجمله سینوس‏های پیشانی، دور چشم  ،  زیر قاعده جمجمه  و ناحیه فک دسترسی پیدا کند. و با توجه به ناحیه عفونت یا پولیپ و نوع بیماری جراح از مناسب‏ترین لنز و وسیله استفاده می‏کند و به کلیه مجاری سینوسی دسترسی کرده و درمان آغاز می‏شود. اهداف جراحی آندوسکوپی سینوس هدف از انجام جراحی آندوسکوپی سینوس، برداشتن ترشحات انباشته در سینوس‌ها‌ و بهبود روند جریان هوا از طریق مجاری بینی می‌باشد. به طور کلی مهم‌ترین اهداف مورد نظر در جراحی آندوسکوپی سینوس‌ها شامل موارد زیر است: کاهش تعداد و شدت عفونت‌های سینوسی بهبود علائم ناشی از بیماری سینوزیت بهبود جریان هوا از طریق مجاری بینی تقویت حس بویایی بیمار 

روش جراحی آندوسکوپی سینوس جراحی آندوسکوپی بینی معمولاً در شرایط بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراح برای انجام این عمل از یک میله نازک به نام آندوسکوپ که یک دوربین کوچک و یک لامپ در انتهای آن تعبیه شده است، استفاده می‌کند و یک تصویر با کیفیت و بزرگنمایی مطلوب از بافت سینوس‌ها تولید می‌کند. سپس عواملی از قبیل گرفتگی‌های طبیعی، پولیپ‌های بینی و یا بافت جای زخم که باعث انسداد سینوس‌ها شده‌اند به طور ایمن و مؤثر توسط ابزارهای مخصوصی برداشته می‌شوند. همچنین در صورت نیاز، تیغه میانی بینی هم با استفاده از ابزارهای خاصی صاف شده و اندازه شاخک‌های بینی (توربینات‌ها) هم کوچکتر می‌شود. برای جراحی آندوسکوپی سینوس‌ها هیچ نیازی به ایجاد بریدگی بر روی پوست صورت و بینی نیست، زیرا این عمل به طور کامل از داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌شود. بنابراین اغلب بیمارانی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند می‌توانند همان روز از بیمارستان یا مرکز جراحی مرخص شوند.‌ مراقبت‌های خانگی بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس یک نکته بسیار مهم که بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن باید خیلی خوب درک کنند آن است که بیماری این افراد حالت مزمن و درازمدت دارد. بنابراین جراحی موفقیت‌آمیز سینوس‌ها فقط می‌تواند عوارض و ناراحتی‌های ناشی از بیماری مزمن سینوس‌ها را کنترل کند. برای پیشگیری از بروز سینوزیت مراقبت های بعد از جراحی سینوس را جدی گرفته و همواره این سه نکته مهم را به خاطر داشته باشید: بینی را مرطوب نگه دارید: از مرطوب کننده استفاده کنید، زیاد آب بنوشید، از مصرف نوشیدنی‌های خشک کننده مخاط از جمله الکل و کافئین خودداری کنید، سیگار نکشید چون سیگار هم باعث خشک شدن لایه مخاطی سینوس‌ها می‌شود، و بینی خود را مرتباً با آب نمک رقیق شستشو بدهید. از ذرات حساسیت‌زا (آلرژیک) اجتناب کنید: در فصل بهار از قرار گرفتن در معرض دانه گرده گیاهان اجتناب کنید و در فصل شیوع آلرژی‌ ها همیشه دستگاه تهویه را در محیط خود روشن نگه دارید. سرما نخورید: تا جایی که می‌توانید سعی کنید دچار سرماخوردگی و آنفولانزا نشوید. هر سال واکسن آنفولانزا را بموقع دریافت کنید.